Mersin'deki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?
9 Kasım 2017 Perşembe, 07:32

Adana 11. Uluslararası Tarım ve Sera-Bahçe Fuarı kapılarını ziyaretçilerine açtı.

TÜYAP Uluslararası Fuar Alanı’nda açılan fuarda konuşan Adana Valisi Mahmut Demirtaş, yılda yer yer 3 ürün hasadı yapılan Çukurova’nın, sadece ülkemiz için değil, dünya için de önemli bir gıda arz merkezi olduğunu belirtti.
 
Demirtaş, “Çukurova, Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin suladığı bereketli toprakları, transit ticaret yollarına yakınlığı sebebiyle tarihten bugüne önemli bir çekim merkezi olmuştur. Ülkemiz, çok ürünlü ziraatın uygulandığı ve tarıma dayalı sanayinin geliştiği bir ülkedir. Bu gelişmenin sürdürülebilir olması hiç kuşkusuz, tarımda teknoloji kullanımıyla mümkündür. Tarım teknolojisindeki son gelişmelerin vitrine çıkacağı Adana Tarım Fuarı, geniş ürün yelpazesi ile çiftçilerimize önemli katkılar sağlayacaktır. Tarımsal üretimde en önde olan Çukurova’nın; tarım teknolojisi ve tarım mekanizasyonu alanlarında da en önde olması gerekir. Bu nedenle sanayicilerimizin tarımın kalbi Adana’ya, tarımın sanayisini ve teknolojisini de yerleştirmesi kaçınılmazdır. Tarım sanayisi ve teknolojisi alanında ilimizde yapılacak özel sektör yatırımlarına destek olmaya hazır olduğumuzu açık yüreklilikle bir kez daha ifade etmek istiyorum” dedi.
 
Geçen yıl fuarı ziyaret eden kişi sayısının bu sene artmasını beklediklerini vurgulayan Demirtaş, “Geçen yıl 175 bin dolaylarında ziyaretçiyi ağırladığımız fuarın bu yıl daha bereketli geçmesini diliyorum. Ayrıca fuarın uluslararası statü kazanmasıyla birlikte, yurt dışından gelecek yabancı katılımcıları ve ziyaretçileri Adana’da en iyi şekilde ağırlayacak, onlara misafirperverliğimizi göstereceğiz. Adana tarımının gündem maddelerini tüm paydaşlarımızla birlikte tek tek hayata geçireceğiz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da çiftçimizin, üreticimizin, sanayicimizin bütün sorunuyla yakından ilgilenmeye, her zaman onların yanında olmaya devam edeceğiz. İmamoğlu Sulama Projesi’ye 1 milyon dekar alanı sulu tarıma açmayı ve şehir tarımının kendi içindeki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmayı planlıyoruz. İmamoğlu Sulama Projesi ile Adana’da tarımın tarihini yeniden yazacağımıza inanıyorum” diye konuştu.
 
Programda konuşan TÜYAP Anadolu Fuarları A.Ş. Genel Müdürü Cihat Alagöz ise, “Toplam 173 yabancı ziyaretçiyi ağırlamıştık bu sene ise 250 yabancı ziyaretçi fuarımızı ziyaret edeceğini ve Adana’nın doğal güzelliklerini görecekler aynı zamanda yatırım yapacaklarını söyledi. Türkiye’de turist sayısının tartışıldığı, yabancı yatırımcı ve turist sayısının tartışıldığı bir dönemde Adana Uluslararası Tarım Fuarı toplam yüzde 44’lük bir yabancı ziyaretçi büyümesine imza attı. Bu yaptığımız işin ne kadar doğru bir iş olduğunu ve Adana’nın da ne kadar doğru bir destinasyon olduğunu gösterdi” dedi.
 
Konuşmaların ardından fuarın açılış kurdelesini kent protokolü kesti. TÜYAP Adana Fuarcılık A.Ş. tarafından TÜYAP Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen fuar, 12 Kasım Pazar gününe kadar ziyaret edilebilecek.
 

Mersin Haber ,Mersin ,Mersin Haberleri ,Mersin Son Dakika ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu