Mersin'deki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?
25 Ekim 2017 Çarşamba, 10:29

Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası (ÇDSO), küçük yaştaki öğrencilere müzik sevgisini aşılamak için merkeze 80 kilometre uzaklıktaki bir okulda konser verdi.

ÇDSO’ya bağlı 15 kişilik sanatçı ekibi, Kozan’a bağlı Arslanpaşa Mahallesi’nde bulunan İnkılap İlköğretim Okulu’nda anasınıfı, 1 ve 2’nci sınıf öğrencilere, öğretmenlere ve velilere müzik resitali sundu. Konser öncesi konuşan Orkestra Müdürü Artunç Çoruh, etkinliklerin sürekli devam edeceğini belirterek, “Köy okuluna gidiyoruz, tarlalara gidiyoruz, cezaevlerine gidiyoruz. Amacımız çok sesli müziği ulaşamadığı her yere ulaştırmak. Bu amaç uğrunda da mümkün mertebe gidebildiğimiz her yere çok sesli müziği götürüp insanlarla tanıştırmak istiyoruz. Bu amaçla geldik buraya bugün ve öğrencilerimize, velilerimize konserimizi yaptık” diye konuştu.
 
“Bu misyonu devam ettireceğiz”
Fagot sanatçısı Eray İnal da, müziği her yere ulaştırmayı amaçladıklarını kaydetti. İnal, “Bugünde burada küçük yaştaki öğrencilere enstrümanlarımızı tanıttık. Normalde kalabalık bir ekibiz ama küçük 15-16 kişilik bir ekiple geldik buraya. Çocuklara keman, yaylı ve diğer müzik ekipmanlarını tanıttık. Onların tek tek sesini duyurduk, nasıl çalındığını gösterdik burada. Bakır sazlardan kornomuz vardı, vurmalı enstrümanlarımız vardı. Çocuklarımızdan birkaçına orkestramızı yönettirdik. Değişik bir deneyim yaşamalarını sağladık. Amacımız çocuklara sanat sevgisini aşılamak. Çocuklar kültür ve sanat dolu yetişsinler diye elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Bugün bu çocukların içinden bir çocuk bile kazanmış olsak bile bizim için yeterli. Bu misyonu devam ettireceğiz” ifadelerini kullandı.
 
İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Sönmez’in de katıldığı konserde konuşmaların ardından sanatçılar, Telli Turna, Mozart, Macar dansı, köçekçi ve Adanalı’dan oluşan 7 eser çaldı. İki öğrenci de sahneye çıkarak sembolik olarak şeflik yapıp orkestrayı yönetti. Türk, Avustralya ve Alman eserlerin ağırlıklı olduğu konser sonunda sanatçılar ve çocuklar 10’uncu Yıl Marşı’nı söyledi. Okula gelen orkestra ekibi, minik öğrencilere sürpriz yaparak sınıfları da ziyaret etti. Sanatçılar, öğrencilere müzik aletlerini tanıttı.
 
 

Mersin Haber ,Mersin ,Mersin Haberleri ,Mersin Son Dakika ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu