Mersin'deki gündem, ekonomi, son dakika, spor ve yaşam dünyasındaki önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?
8 Ekim 2023 Pazar, 11:39

Milletvekili Ali Bozan, Sarıibrahimli’deki çevre sorununu Meclis’e taşıdı.
 
Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekili Av. Ali Bozan, Akdeniz ilçesi Sarıibrahimli Mahallesi’nin maruz bırakıldığı çevre felaketini Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’ye sordu. Bozan, Meclis’e verdiği soru önergesinde, “Yüzlerce hanenin bulunduğu alanda dereye atık bırakan fabrikalar hakkında ne tür yaptırımlar uygulamayı düşünüyorsunuz” diye sordu.
 
Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Mersin Milletvekili Av. Ali Bozan, Akdeniz ilçesi Sarıibrahimli Mahallesi’nde dereye atık bırakan fabrika ve çevre sorununu Meclis’e taşıdı. Milletvekili Bozan, yanıtlaması üzerine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’ye soru önergesi verdi.
 
 
Milletvekili Ali Bozan, önergenin açıklamasında;
 
 
 
“Mersin’in Akdeniz ilçesinde Sarıibrahimli Mahallesi başta olmak üzere toplam 4 mahalleden akarak denize karışan dereye fabrika atıkları bırakılmaktadır.  Bölge sakinleri, dereye karışan atıkların yaydığı koku nedeniyle evlerinde duramaz hale gelmiştir. Dereye bırakılan fabrika atıkları dere içerisindeki canlıların da tükenmesine neden olmuştur. Bölge sakinlerinin şikayetlerine rağmen ilgili kurumlardan hiçbir müdahalede bulunulmamıştır. Binlerce insanın yaşadığı bölgede yaratılan bu çevre felaketinin bir an önce sonlandırılması elzemdir” ifadelerine yer verdi.
 
 
 
Milletvekili Bozan, Bakan Özhaseki’ye yanıtlaması üzerine şu soruları yöneltti:
 
 
 
“1- Yüzlerce hanenin bulunduğu alanda dereye atık bırakan fabrikalar hakkında ne tür yaptırımlar uygulamayı düşünüyorsunuz?
 
2- Mersin gibi bir büyükşehirde fabrikalar, aleni bir şekilde dereye atık bırakma rahatlığını hangi kurum veya kişilerden almaktadır?
 
3- Söz konusu sorunla ilgili bölge halkı tarafından yoğun şikayetler yapılmıştır. Bu şikayetler sonucunda ne tür çalışmalar yapılmıştır ya da yapılması düşünülmektedir?
 
4- Yöre halkının günlük yaşamını çekilmez hale getiren fabrikalar ile ilgili olarak bugüne kadar herhangi bir tespit yapılmış mıdır? Tespit edilen fabrika var ise uygulanan yaptırımlar nelerdir?
 
5- Özellikle Sarıibrahimli ve Homurlu Mahallerinde yaşayan yurttaşları etkileyen çevre sorununa sebebiyet veren fabrika/fabrikaların kanal altından gizlice çekilmiş borular ile dereye atık madde bıraktığından haberdar mısınız ?
 
6- Binlerce insanın yaşadığı bölgede süregelen çevre sorununu ne zaman sonlandırmayı düşünüyorsunuz?”
 
 
 
Av. Ali Bozan
 
Yeşil Sol Parti-
Mersin Milletvekili TBMM F-510
Bakanlıklar-ANKARA
 
Tel: 0312 420 6332 -33
XX
 
BAŞKAN SEÇER VE MERAL SEÇER, “EVİMİZ ATÖLYE PROJESİ”NDE
 EĞİTİM ALAN KADINLAR VE ÇOCUKLARIYLA BULUŞTU
 
“SİZİN PARANIZI SİZE HARCIYORUZ. HİÇBİR SİYASETÇİ KESESİNDEN HARCAMIYOR”
 
“MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ VATANDAŞININ YANINDA”
 
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer,  “Elde Var Yetenek, Evde Var Ekmek” sloganıyla yürütülen, “Evimiz Atölye Projesi” kapsamında; Tarsus Gençlik Kampı’nda düzenlenen buluşmada kadınlar ve çocuklarıyla bir araya geldi. Proje kapsamında; Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi ile Mersinden Kadın Kooperatifi'nin iş birliğiyle 25 mahalleden toplam 1646 kadın oyuncak yapım atölyesinde aldıkları eğitimle üretim yaptı.
 
Konuşmasında, etkinliğe katılan kadınlara Büyükşehir’in hayata geçirdiği projelerden söz eden Başkan Seçer, “Sizin bize aktardığınız vergileri size hakça tekrar dağıtıyoruz. Sizin paranızı size harcıyoruz. Hiçbir siyasetçi kesesinden harcamıyor” dedi.   
 
Görevde olduğu 4,5 yıllık süre içerisinde gece-gündüz demeden kendilerine verilen her bir oy için ayrı sorumluluk duyarak çalıştıklarını dile getiren Seçer, “İşimizi, görevimizi severek yapıyoruz. Çünkü insanlarımızı, sizleri seviyoruz. Onun için işimizi aşkla ve şevkle yapıyoruz. Sizlerin desteği ile bir 5 yıl daha bu güzel memlekete hizmet etmeye çalışacağız” dedi.
 

Mersin Haber ,Mersin ,Mersin Haberleri ,Mersin Son Dakika ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu